Основи автоматики та робототехніки з використанням контролерів ARDUINO

Розробник сайту Лук'яненко А.М.

Що таке ARDUINO?

ARDUINO UNO

Arduino (Ардуіно) — апаратна обчислювальна платформа для аматорського конструювання, основними компонентами якої є плата мікроконтролера з елементами вводу/виводу та середовище розробки Processing/Wiring на мові програмування, що є підмножиною C/C++. Людськими словами — це дешева плата яка є у вільному доступі, яка сумісна і з Windows і з Mac та навіть з Linux, до якої можна підключити багато чого, від вирваної кнопки із старої мишки до LED екрану. І все це легко програмується навіть новачком.

Суть створення Arduino-проектів проста, ви берете одну плату з великої лінійки, підключаєте до її контактів датчик чи якийсь модуль, і пишете, коли на ці контакти потрібно подавати струм чи наоборот перевіряти наявність струму на них. Ось простий приклад. До одного контакту ви підключили датчик світла, а до другого реле з лампою і пишете команди щоб програма перевіряла сигнал з сенсора і за умови його відсутності вмикала реле. Ставим цю систему на подвір’ї, і ось, коли вечоріє у нас вмикаються ліхтарі. І це лише найпростіший приклад, після невеликої практики Ви навчитеся створювати системи, які будуть вмикати освітлення в домі по хлопку або командою “Ok, Google”, які будуть перевіряти чи підлиті квіти та в потрібний момент — підливати їх. Ці плати також вміють керувати двигунами, а отже можна створювати автономні машинки, роботів, балансуючих на двох колесах, приводи для електроштор та 3D принтери. Для початку роботи потрібно розжитися одною з плат, вона може бути як оригінальною, так і аналогом, так і китайською копією або ж взагалі власноруч спаяною. Також потрібне буде програмне забезпечення, воно є на офіційному сайті у вільному доступі і з усіма вище перерахованими платами справно працює. Модулями та сенсорами ви розживетесь з часом, їх можна буде як купити, так і зібрати.

Крок перший

Визначитися з найбільш підходящою для ваших проектів платою. Благо їхній вибір є досить великим, набагато більшим ніж на зображенні. Для проектів носимих компактних гаджетів є Mini, Nano та Micro. Для чогось більшого ідеально підходить Mega. Особисто я рекомендую для початку брати UNO або трішки докласти та взяти MEGA, сміло можете брати копії, а не оригінали.

Перелік плат

Крок другий

Потрібно встановити програмне забезпечення Arduino IDE. Воно є на офіційному сайті, натисніть у списку на вашу операційну систему. ЗАВАНТАЖИТИ З ОФІЦІЙНОГО САЙТУ

Інтерфейс програми Ардуіно

Крок третій

Налаштовуємо це програмне забезпечення (Arduino IDE). Підключаємо нашу плату до свого ПК або Mac. Відкриваємо Arduino IDE. У вкладці “Tools” наводимо курсор на “Board:” та натискаємо на плату, яку ви маєте (назва тієї плати, яку щойно підключили).

Вибір плати Ардуіно

Потім у тій же вкладці “Tools” наводимо на “Port:” та вибираємо той порт, до якого підключено Arduino. Скоріш за все програма це зробить за вас.

Вибір плати Ардуіно

Ось і все, можна розпочинати створення своїх проектів..